Edukacja regionalna dla dorosłych

Jakiś czas temu przez śląskie media przemknęła informacja o tym, jak niski jest poziom wiedzy o naszym regionie, jego kulturze, historii i języku wśród młodzieży. Poprawie tej sytuacji ma służyć opracowany pod egidą Marszałka Województwa Śląskiego program edukacji regionalnej.

Niedawno miałem jednak okazję przekonać się, że brakiem wiedzy o regionie charakteryzuje się też spora część dorosłej populacji naszego województwa. Po długiej dyskusji na FB spowodowanej wpisem jednego z sympatyków KOD, który ze znaczkiem KODu uczestniczył w tegorocznym Marszu Autonomii, sprawcy tejże dyskusji postanowili (i słusznie) porozmawiać na śląskie tematy w gronie zainteresowanych – pod parasolami, u stóp Teatru Śląskiego.

I tak w ostatnią niedzielę (24.07) usiedliśmy sobie spokojnie w gronie 9-osobowym, na świeżym powietrzu i pogadaliśmy o Śląsku i Ślązakach. Przekonałem się w trakcie tego spotkania o tym, że było ono niezwykle potrzebne, bo okazało się, że osoby nie związane więzami rodzinnymi czy emocjonalnymi ze Śląskiem mają na jego temat wiedzę mikroskopijną. Trudno się temu dziwić, skoro ilość informacji na temat Śląska w programach szkolnych (łącznie przez cały okres nauki) da się przeczytać w ciągu pół godziny.

O tym, że nasze spotkanie było potrzebne świadczą pozytywne komentarze i opinie jego uczestników i wnioski o kolejne takie spotkania.

W związku z powyższym powstał pomysł opracowania i uruchomienia cyklu edukacji regionalnej dla dorosłych, zainteresowanych z jednej strony historią i kulturą śląską a z drugiej sprawdzoną już w przeszłości najbardziej rozwiniętą formą samorządności regionalnej, jaką jest autonomia. Jeśli nasza inicjatywa przeprowadzenia całego cyklu takich spotkań trafi na pozytywny odzew, to po wakacjach postaramy się uruchomić stosowne działania. Uważamy, że w realizacji tego pomysłu PLS może i powinien odegrać istotną rolę.

Janusz Muzyczyszyn

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook