Słownik Gōrnoślōnskij Gŏdki

Realizując projekt „Przeciwdziałanie miękkiej dyskryminacji osób mówiących po śląsku” w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG, wydaliśmy „Słownik Gōrnoślōnskij Gŏdki” autorstwa Bogdana Kallusa. Z powodu ograniczonego nakładu darmowe egzemplarze Słownika przekazaliśmy tylko wybranym szkołom i miejskim bibliotekom publicznym na terenie Górnego Śląska.

Ponadto wydrukowany został dodatkowy nakład Słownika przeznaczony do sprzedaży detalicznej. Jest on do nabycia w wybranych księgarniach w regionie i we współpracujących z nami księgarniach internetowych „Silesia Progress” i „Hanysek”.

Oto fragment wstępu:

„Obecne drugie wydanie, zawiera zasób haseł o ok. 50% większy w porównaniu do wydania poprzedniego. Część polsko-śląska składa się z ok. 14,5 tys. haseł, natomiast część śląsko-polska z ok. 16,5 tys. haseł. Po części polsko-śląskiej zamieszczone zostały osobne wykazy: roślin, grzybów, warzyw i owoców, zwierząt, ptaków, ryb, owadów, dni tygodnia, pór roku oraz liczebników. Słownik obejmuje także całe słownictwo występujące w „Gōrnoślōnskim ślabikŏrzu”. W słowniku zastosowano zapis zaproponowany w „Ogólnych zasadach teoretycznych kodyfikacji pisowni śląskiej” z uwzględnieniem modyfikacji wprowadzonych przez autorów „Gōrnoślōnskigo ślabikŏrza”.”

slownik

2 Comments

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook